Z czym kojarzy Ci się szkoła tańca?
Być może z salą, grupą ludzi i głośną muzyką. Mam przekonanie, że to pierwsze skojarzenie u większości osób.
Pandemia spowodowała, że taka forma zajęć została wstrzymana na jakiś czas. Moje wyobrażenie szkoły tańca, Poznańskiej Akademii Tańca , którą prowadzę od 2002 roku, zaczęło się właśnie zmieniać. Lekcje indywidualne, które kiedyś były niejako uzupełnieniem do zajęć grupowych, w obecnym czasie mogą stać się główną formą zajęć dla tych, którzy zdecydowali się uczyć tańczyć. Pomijając cały aspekt ewentualnych obaw przez zajęciami w grupie, nie bez znaczenia będzie fakt, że lekcje indywidualne są bardzo efektywne. O ile zajęcia w grupie szczególnie możemy traktować jako fajną formę spędzenia czasu, o tyle jeśli interesuje kogoś rozwój osobisty w tańcu, czy też poprzez taniec (za chwilkę wyjaśnię różnicę), indywidualne lekcje są idealnym rozwiązaniem. W przypadku zajęć grupowych nauczyciel zawsze rozkłada swoją uwagę na całą grupę. Na lekcji indywidualnej przez 100% czasu uwaga poświęcona jest Tobie.
Co może być potencjalną przeszkodą?
Lekcje indywidualne to na pierwszy rzut oka większy wydatek portfela 🙂 Aczkolwiek, któż powiedział, że lekcje indywidualne muszą być co tydzień? Może się zdarzyć, że godzina lekcji indywidualnej w miesiącu przyniesie co najmniej to samo, co miesiąc zajęć grupowych odbywających się co tydzień i będziesz mieć poczucie, że to Twoja indywidualna ścieżka rozwoju z własnym instruktorem. Modne stało się od jakiegoś czasu „posiadanie” trenera personalnego od sylwetki. To samo może mieć miejsce w przypadku tańca.
Rozwój, czyli co?
Domyślnie mówimy o rozwoju w tańcu. Ktoś wybrał sobie dany styl tańca i chce rozwijać swoje umiejętności oraz technikę.
Możesz jednak nie mieć takich oczekiwań; taniec sam w sobie nie musi być celem. Możesz rozwijać się nie tyle w tańcu, co poprzez taniec. Wejście w świat tańca, czyli świadomego ruchu daje Tobie mnóstwo możliwości własnego rozwoju, wymienię tu w skrócie chociażby dwie:
a) fizyczne
– ciało jest zmuszone do aktywności, mnóstwo partii mięśniowych, których na co dzień w życiu nie używasz, będzie uruchomione, co często odczujesz następnego dnia o poranku 🙂 To daje zwiększenie sprawności ciała, a w konsekwencji dalej idąc – zwiększy się Twoja atrakcyjność 🙂
b) psychiczne
– zwiększenie pewności siebie (lepsze myślenie o sobie, a w związku z tym większe otwarcie na relacje z innymi i większa swoboda w komunikacji), świadomość swoich emocji i możliwość ich wyrażenia w ruchu, co daje zmniejszenie napięć i życia w lęku.
A co do lęku… jak to w życiu, najtrudniej postawić pierwszy krok. Spróbuj zdecydować się na jedną lekcję, zobaczyć, czy spełnia to Twoje potrzeby, oczekiwania i zdecydujesz, co dalej…